Má mysl se zrcadlí na obloze, mraky odplouvají na východ.
Wu-tchaj Ťü-fang (五臺巨方, Godai Gohó, 647-727)
Čínský čchanový mistr tzv. severní školy, dědic dharmy mistra Jü-čchüan Šen-sioua (Gjokuzen Džinšú).
Stručný životopis mistra Ťü-fanga je uveden ve spisu Ťing-te Čchuan-teng lu: Čchanový mistr Ťü-fang z hory Wu-tchaj byl rodák z An-lu (Chu-pej) s rodinným jménem Cchao. Opustil domov a ještě jako mladý obdržel předpisy od čchanového mistra Langa z chrámu Ming-fu. Nejprve věnoval zvláštní pozornost sútrám a komentářům, ale později navštívil místo čchanu, načež vstoupil do Severní školy.
Čchanový mistr Šen-siou se ho zeptal: „Jaké je místo bez mraků?“
„Nezastřené,“ odpověděl mistr.
Šen-siou se znovu zeptal: „Jaké je po příchodu sem?“
„Jasně vidím, jak z jedné větve vyraší pět listů,“ odpověděl mistr.
Šen-siou ho mlčky schválil. Mistr vstoupil do opatovy komnaty, navštívil Šen-sioua a odpověděl na jeho další otázky; byli téměř v naprostém souladu.
Brzy poté mistr Ťü-fang odešel bydlet na horu Studený vrcholek v Šang-tangu (Šan-si) a během několika let čítalo kvetoucí shromáždění (jeho žáků) asi tisíc lidí. Ťü-fang ve svém učení údajně kladl důraz jak na náhlé osvícení, tak na postupnou praxi, přičemž mnoho z jeho studentů toho prvního skutečně dosáhlo. Učil v Chan-lingu v Šang-tangu a An-kuo jüan v Jün-čou. Později mistr vysvětlil Dharmu na hoře Wu-tchaj, kde strávil více než dvacet let a vstoupil do ustání ve věku osmdesáti jedna let. Třetího dne 9. měsíce v 15. roce období vlády Kchaj-jüan bylo celé jeho tělo uctivě uloženo do stúpy.
Literatura: Randolph S. Whitfield: Records of the transmission of the lamp. Volume 2. The early masters. London, 2015.
© 2023-2024 Zenová mysl