Má mysl se zrcadlí na obloze, mraky odplouvají na východ.
Che-lin Süan-su (鶴林玄素, Gakurin Genso, 668-752)
Čínský čchanový mistr školy Niou-tchou v šesté generaci, pokračovatel v dharmě Niou-tchou Č‘-weje (Gozu Čii) a mistr Ťing-šan Tao-čchina (Keizan Dókin), Lung-ja Jüan-čchanga (Rjúge Enčó) a Lung-an Žu-chaje (Rjúan Njokai).
Mistr Süan-su z Che-linu v provincii Žun (Ťiang-su) byl rodák z Jen-lingu v provincii Žun, jehož rodinné jméno bylo Ma, proto je někdy v pramenech uváděn jako Ma-su. Byl vysvěcen v prvním roce období vlády Žu-i za dynastie Tchang (692) v klášteře Čchang-šou v Ťiang-ningu (Ťiang-su, Nan-ťing).
Později se přišel poklonit čchanovému mistrovi Č‘-wejovi a probudil se k dokonalému proniknutí do pravého učení. Poté bydlel v klášteře Che-lin, který byl u vstupu do hlavního města provincie.
Jednoho dne se mu přišel poklonit řezník a pozval mistra na pokrm k sobě domů. Mistr s radostí přijal a šel, ale shromáždění vyjádřilo překvapení, načež jim mistr řekl: „Buddhova přirozenost je neměnná a stálá, moudrost a pošetilost jsou jedno a totéž. Osvobozuji pouze ty, kteří mohou být osvobozeni, tak proč být zaujatý?“
Byl jednou jeden mnich, který se zeptal: „Jaký je význam příchodu ze Západu?“
Mistr odpověděl: „Vědět to, znamená nevědět to, pochybovat o tom, znamená nepochybovat o tom.“ A dodal: „Kdo nepochybuje, nerozumí. Kdo nerozumí, nepochybuje.“
Při jiné příležitosti zaklepal mnich na bránu a mistr se zeptal: „Kdo to je?“
„Jsem mnich,“ zněla odpověď.
„Nejen tento mnich, ale kdyby přišel i sám Buddha, nevěnuji tomu pozornost,“ řekl mistr.
Mnich se zeptal: „Proč nevěnovat pozornost i Buddhovi, kdyby přišel?“
„Není žádné místo, kde by mohl zůstat,“ odpověděl mistr.
V jedenáctém roce období vlády Tchien-pao (752), prvního dne jedenáctého měsíce, o půlnoci, vstoupil mistr do zastavení, aniž by trpěl nějakou nemocí. Bylo mu osmdesát pět let a dostal posmrtný titul „čchanový mistr Velké kázně“. Na jeho památku byla vztyčena pagoda nazvaná „Vzácná nádoba velké harmonie“.
(další odkazy na mistra Che-lin Süan-sua → Ťing-šan Tao-čchin)
© 2023-2024 Zenová mysl